محمد محمدعلی: بن بستی برای نویسنده وجود ندارد!

محمد محمدعلی:

بن بستی برای نویسنده وجود ندارد!

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری هفت اقلیم، اولین نشست دیدار با نویسندگان پیشکسوت روز چهارشنبه 5اردیبهشت ماه ساعت18عصر با حضور محمدمحمدعلی، نویسنده پیشکسوت ایرانی , با میزبانی محسن فرجی در موسسه فرهنگی هنری هفت اقلیم برگزار شد.

در ابتدای این برنامه که با حضور داستان نویسان و علاقمندان به ادبیات داستانی همراه بود، محسن فرجی کارشناس و میزبان نشست ضمن معرفی اجمالی برنامه و معرفی کوتاهی از آثار و سوابق ادبی نویسنده  سوالاتی از محمد محمد علی در زمینه ادبیات، نوشتن و تجربیات مختلفی که در این سال ها داشته طرح نمودند و در ادامه محمد محمدعلی صحبت های خود در مورد ادبیات را شروع کرد. در ادامه این نشست و بعد از صحبت های محمد محمدعلی  که در فضایی صمیمی برگزار شد، حضار سوالات و دغدغه هایشان را در مورد نوشتن و ابهاماتی که در این مورد دارند را مطرح نمودند و محمد محمدعلی نظراتش را در مورد سوالات مطرح شده بیان کرد

 از مهمترین مباحث مطرح شده در صحبت های محمد محمد علی:

«نویسنده ماندن کار سخت و شیرینی است. باید عشق بورزی تا بمانی. اگر عشق نباشد نمی توانی در برابر مشکلات بمانی. باید بایستی و مشکلات را به سرنوشت خودت گره بزنی.»

محمد محمد علی در پاسخ به سوالی در مورد چراییِ نوشتن از تهران و فضاهای شهری تهران، با اشاره به باورهای خیس مرده اش، گفت: برای نوشتن به مناطق تازه تاسیس تهران سرزدم. من تهران را بلدم و از جایی که خوب بلدم می نویسم. من بعنوان داستان نویس خودم را موظف می دانم که یاد بگیرم.وی  در ادامه افزود: نویسنده باید هم زیاد تجربه کرده باشد هم از عنصر تخیل استفاده کند.  بخش بیشتر داستانهایش باید شهودی باشد.

هیچ بن بستی برای نویسنده وجود ندارد!

محمدعلی در پاسخ سوالی دیگر در مورد بن بست در نوشتن گفت: هیچ راه بن بستی برای نویسنده وجود ندارد. نویسنده نباید خودش را محدود کند. وی افزود آنهایی که مثل فلان شخص نویسنده می نویسند به جایی نمی رسند. باید در نوشتن خودت باشی!

محمدعلی در پایان گفت: توصیه من به جوانها این است که در اتاق های دربسته نمانند و داستان هایی بنویسند که خوانندگان را جذب کند و حرف تازه ای داشته باشد.همان چیزی را که می بیند  و همچنین از فضای بکر برای خواننده بنویسد.

گزارش مفصل به همراه فایل صوتی این نشست به زودی در سایت موسسه هفت اقلیم منتشر می شود.